Laster siden
Bli medlem Logg inn

Mellomoppgjøret 2025: Brudd mellom LO og NHO

Det er brudd i lønnsforhandlingene mellom LO og NHO. Dermed går lønnsoppgjøret videre til mekling.

– Vi må nå konstatere at vi står for langt fra hverandre, sier LO-leder Peggy Hessen Følsvik.
– Vi må nå konstatere at vi står for langt fra hverandre, sier LO-leder Peggy Hessen Følsvik.

LO har brutt lønnsforhandlingene med NHO og varsler avtale- og plassoppsigelser for over 200 000 arbeidstakere. Dermed går lønnsoppgjøret videre til mekling hos Riksmekleren 31. mars med frist midnatt natt til 2. april.  

– Vi har i fire dager gjennom forhandlinger forsøkt å komme til enighet, men må nå konstatere at vi står for langt fra hverandre. Derfor ber vi Riksmekleren om bistand, sier LO-leder Peggy Hessen Følsvik i en pressemelding. 

Krever økt kjøpekraft til medlemmene 

LOs hovedkrav til forhandlingene er å sikre arbeidstakernes andel av verdiskapingen, økt kjøpekraft, prioritere likelønn og motvirke lavlønn. For tiden går den konkurranseutsatte industrienKonkurranseutsatt industri omfatter norske eksportbedrifter som er utsatt for høy konkurranse, særlig fra utlandet, og som derfor ikke kan bestemme prisene på produktene sine selv. (Kilde: LO) med store overskudd, og dette overskuddet må fordeles rettferdig. Les mer om LOs lønnskrav her. 

– Det er viktig at vi sikrer medlemmene økt kjøpekraft og at arbeidstakerne får sin del av verdiskapinga. Vi i NTL har forberedt oss til mellomoppgjøret mellom LO og NHO lenge. Nå fortsetter vi arbeidet fram mot mekling og en eventuell streik, sier forbundsleder Kjersti Barsok, som deltok i forhandlingene. 

Les også: Lønnsoppgjøret 2025 er i gang

NTL er omfattet av oppgjøret 

LO/NTL har tariffavtalen 466 Forskning og undervisning med NHO Abelia. Den gjelder for forskningsinstitutter, humanitære organisasjoner og noen få andre virksomheter. Ved samordnede lønnsoppgjørEt samordnet oppgjør er en lønnsforhandling der en hovedorganisasjon, som LO, forhandler samlet på vegne av alle sine forbund, og resultatet gjelder for alle tilsluttede avtaler. mellom LO og NHO, som nå, er også denne avtalen en del av oppgjøret.

For full oversikt over alle datoer for årets forhandlinger og informasjon om tariffkonferanser i regi av NTL, kan du sjekke ut samlesiden vår for lønnsoppgjøret 2025.