Orginal - Rød
Leder for NTL Nav Torgeir Homme er enig i at det må settes inn sterke tiltak for å inkludere flere i arbeid

Nav mottar kritikk fra Riksrevisjonen – målet om å redusere frafallet fra arbeidslivet er ikke nådd.

Riksrevisjonen la i dag fram en knusende rapport om Navs arbeid for å forhindre frafall fra arbeidslivet. Torgeir Homme mener bildet kan nyanseres og peker på grep som kan øke Navs løsningsdyktighet.

Artikkelforfatter: Rikke Bergseth 

En viktig del av Nav sitt samfunnsoppdrag er å få flere i arbeid og aktivitet. At de fleste av oss er i arbeid er avgjørende for å opprettholde velferden vår. Riksrevisjonen mener at Arbeids- og inkluderingsdepartementet ikke sikrer at Nav har god nok oppfølging av sykemeldte og mottakere av arbeidsavklaringspenger (AAP). De peker også på vesentlige mangler i etatens saksbehandling av flere helserelaterte ytelser, som AAP, sykepenger og uføretrygd.

Anbefalinger fra Riksrevisjonen til Arbeids- og inkluderingsdepartementet:

  • forsterker arbeidet med å legge til rette for at Arbeids- og velferdsetaten kan identifisere hvilke brukere som har behov for sykefraværsoppfølging
  • påser at Arbeids- og velferdsetaten systematisk fanger opp og håndterer svakheter knyttet til automatiseringen av saksbehandlingen for sykepenger
  • sørger for bedre informasjonsutveksling og samarbeid mellom Arbeids- og velferdsetaten, arbeidsgivere og fastlegene i sykefraværsoppfølgingen
  • i samarbeid med helsemyndighetene, understreker lovens intensjon om bruk av gradert sykemelding

NTL Nav er enig i at det må settes inn sterke tiltak for å inkludere flere i arbeid. Torgeir Homme, leder i NTL Nav, påpeker at Nav-ansatte i større grad må få mulighet til tett oppfølging selv, og ikke bare drive administrasjon av alt for store porteføljer. - I dag er man tvunget til å kjøpe oppfølgingstjenester fra eksterne aktører, som har mer håndterbare porteføljer enn Nav-veiledere har. Dersom Nav kan drive oppfølging i egenregi kan vi hjelpe flere i arbeid.

Homme ønsker også å nyansere fremstillingen fra Riksrevisjonen på noen områder. – Det er riktig at antall personer med helserelaterte ytelser går opp, men det gjør også antallet som er i jobb. I årets statsbudsjett kan vi for eksempel lese at andelen som er utenfor arbeid, utdanning og arbeidsmarkedstiltak har vært stabil de siste årene, og lavere enn for 10 år siden.

Tema
NTLs organisasjon