Det er en lettelse at vi nå igjen har én felles hovedtariffavtale i staten. Vi mener dette er en fordel for våre medlemmer i NTL Nav, sier forhandlingsleder Solfrid Borger. Vi har hele tiden vært tydelige overfor NTL og LO stat at det viktigste for oss er at vi oppnår en felles hovedtariffavtale i staten, slik at vi kan ha en mer rettferdig fordeling med én felles lønnsmasse.
Resultatet er at det ikke blir ikke noe sentralt tillegg i årets tariffoppgjør i staten. Hele rammen skal det forhandles om lokalt. NTL Nav er svært skuffet over at arbeidsgiver ikke ville gå med på et sentralt kronetillegg, det er fortsatt et viktig prinsipp i vår lønnspolitikk å sikre hele laget et lønnsløft.
Resultatet gir oss ikke alt vi ønsket oss, men det gir det oss og våre tillitsvalgte i NTL Nav en mulighet til å bedre tariffsituasjonen for våre medlemmer og å sikre en like god lønnsutvikling for alle statsansatte, uavhengig av fagforeningstilhørighet.
Nå skal vi i NTL Nav fortsatt jobbe for en god lønnsutvikling for våre medlemmer med de rammene den nye hovedtariffavtalen gir oss. Og vi kan fortsatt garantere at vår lønnspolitikk og våre prinsipper står fast.
NTL Nav har prioritert skolering av våre lønnsforhandlere i mange år. Vi skal gjøre våre forhandlere i stand til å sikre et godt og rettferdig oppgjør for alle våre medlemmer.
Det vil bli sendt ut en uravstemning til alle medlemmene i NTL, sannsynligvis tirsdag eller onsdag i neste uke, hvor dere skal si ja eller nei til den fremlagte skissen for en ny Hovedtariffavtale.
Styret til NTL Nav skal få innsikt i skissen til ny hovedtariffavtale i neste uke og vi vil komme med en anbefaling torsdag den 4. juni. Vi anmoder dere derfor om å vente med å avgi deres stemme til landsforeningen har kommet med vår anbefaling til om dere bør stemme ja eller nei til avtalen.