Les også: Valg av ny president i PSI
Kampen mot privatisering og oppsplitting av offentlige tjenester er viktig for NTL og var også et av de store temaene på kongressen som foregikk under overskriften «In av world of multiple crisis – people over profit». Det gir håp å høre fra PSI sin talerstol hvor stor motstand det er mot markedsstyring i mange sektorer. PSI dokumenterer at rekommunalisering og insourcing er en stigende trend globalt – det er en trend vi er veldig glade for.
– Politikere over hele verden, og fra alle politiske ideologier, tar tilbake velferdstjenestene fordi de ikke får det de har blitt lovet av de private selskapene, verken i kvalitet eller pris, sa Andrew Cumbers, professor ved Universitetet i Glasgow (sitatkilde Fagforbundet).
Les mer om fellesskapet Public Futures og let fram gode eksempler på rekommunalisering og renasjonalisering i deres faktabok
![]() |
NTL deltok med sju personer på kongressen. Vi setter det internasjonale samarbeidet høyt og i ei tid med store, krevende kriser og alvorlige situasjoner er slike globale, solidariske fellesskap ekstra viktige. Kongressen vedtok støtteerklæringer til Ukraina, til sivilbefolkningen i Israel og i Palestina, til fagforeningskamerater i Venezuela, til kvinner i Iran, til sparkede ambulansearbeidere i Georgia og til alle dem, som ofte med livet som innsats, kjemper for trygge arbeidsvilkår og en mer rettferdig verden.
Både organisering, sikkerhet for offentlig ansatte, mangfoldsspørsmål, klima- og naturkrise, energi, profittfri velferd og ressurssituasjonen i offentlig sektor var blant temaene som ble drøftet på kongressen.
Selv om det er lange møtedager og et omfattende program, fant vår, Fagforbundets og FOs delegasjoner også tid til å møte modige fagrepresentanter for State Employees Union of Ukraine (SEUU).
- Det er imponerende hvordan de klarer å drive fagforeningsarbeid under svært vanskelige forutsetninger. Vi ønsker Ukraina sin frihet tilbake, at landet og fagbevegelsen kan gjenoppbygges og håper på mer samarbeid framover, sier Kjersti Barsok i en kommentar.
Som NTL-magasinet skrev i en sak fra kongressen: «PSI jobber for rettighetene til offentlig ansatte i hele verden. I en tid med kriger, klimakrise, etterdønninger etter en pandemi og stigende priser, er det lett å se hvor bra vi egentlig har det i Norge.» Samtidig er det likheter bl.a. i kampen profitt i velferd «..den samme kampen i land der det er farlig å være tillitsvalgt, der de kjemper for å sikre grunnleggende velferdstjenester, og i Norge. Her kjemper vi også for demokratisk kontroll og å sikre at fellesskapets verdier tilfaller hele fellesskapet. En kamp som både er nedslående og optimistisk.»