Dette løser en to og et halvt år lang uenighet som har forsinket arbeidet med tariffavtaler.
Bakgrunnen for uenigheten er at forbund kan bestride et annet forbunds tariffkrav hvis de mener medlemmene heller burde få tariffavtale hos dem.
Det har skjedd med en rekke organisasjoner i frivillig sektor, som har ventet på en avklaring om hvilket forbund som skal legge fram krav om tariffavtale for dem.
Flest frivillige organisasjoner til NTL
Flesteparten av virksomhetene det var uenighet om blir tilknyttet NTL, mens noen havner hos Handel og Kontor (HK). Inndelingen baseres på kategorier i Frivillighetsregisteret og et sett med kriterier.
– Denne prosessen har tatt uforholdsmessig lang tid. Vi er glade på vegne av medlemmene for at uenighetene er avklart, sier Pål Kjærstad, andre nestleder i NTL.
Nå begynner arbeidet med å få på plass tariffavtaler for organisasjonene.
Avtalen skal også sikre bedre samarbeid mellom forbundene framover, og gi tydeligere rammer for nye saker.
Les hele saken hos FriFagbevegelse.