Klima og industri
Fagbevegelsen og LO spesielt må ha et større fokus på å utvikle ny grønn industri i Norge om vi skal klare 1,5 gradersmålet i Parisavtalen, samtidig som vi sikrer en levedyktig industri også i et nullutslippssamfunn.
Verden beveger seg gradvis mer og mer bort vår viktigste eksportvare, olje og gass, og mer mot fornybare løsninger. Norge fortsetter å bruke kapitalkreftene våre og de flinkeste folka til å investere i en industri som verden investerer seg bort i fra. Vi må derfor slutte å lete etter mer olje og gass, og investere pengene og folkene i ny grønn industri som kan betale for vår felles framtid, også etter 2050 når verden skal ha nådd 1,5 graders målet.
NTL Ung har vært synlig i debatten om klima og norsk oljepolitikk. Her er sakene og innleggene vi har holdt den siste tiden:
Svaret ligger ikke å gjøre fagbevegelsens makt mindre, Emma!
Oljekrangel flammer opp på LO-Kongressen
Leder i NTL Ung Martin Kvalvik sitt innlegg på LO-kongressen
Martin i panelsamtale om klimastrategier på Globaliseringskonferansen 2022